lt

Paaukoti per

Kiti būdai paremti

Apklausa


Iš viso: 5084547
Šiandien: + 22125
Naudotojo vardas:

Slaptažodis:


Prisijungti

Pamiršote slaptažodį?
Registruotis

Kodėl mano katė daro ne vietoje? Patarimai

Kodėl mano katė daro ne vietoje? Patarimai

Viena iš dažnų priežasčių, kodėl žmonės nori kam nors atiduoti katę arba ją tiesiog išmeta – šlapinimasis arba tuštinimasis ne vietoje. Išskyrus retus atvejus tai yra katės blogos savijautos arba sveikatos bėdų požymis, o šeimininkas ją tiesiog išgrūda iš namų – valio, jis problemą išsprendė!! Bet katei problema liko... Ir galbūt labai skausminga...

Pabandysime pagrindinius dalykus sutraukti į šį tekstą. Tikimės, kad tai padės tiems, kam vienintelė kilusi idėja nėra  augintinio atsisakymas.

Kartais gali tekti patikrinti visus variantus, nes, deja, katės pasiklausti, kas jai yra, negalime...

Jei katė atsisako eiti į dėžę, gali būti kelios priežastys, ir nei viena jų nėra „o va dabar jūs man pamatysit“.

1. Katė ar kačiukas – naujokai, prieš tai gyvenę gatvėje ar kaime

Tokiu atveju katė gali nesuprasti, kas yra kraiko dėžė, ypač jei pasiūlysite visai į smėlį nepanašų silikoninį kraiką. Geriausia parinkite kraiką, kuris labiausiai panašus į gruntą (bentonitinį, molinį). Palengvinsite katei uždavinį, jei pradžiai užbersite ant kraiko saują žemių. Iš kur gauti tokio dalyko žiemą arba kur pasikasti švaraus smėlio mieste?.. Ogi nusipirkite sodininkų parduotuvėje žemės ar durpių maišiuką. Apskritai katės greitai supranta, kam reikalinga kraiko dėžė, nes turi instinktą kapstytis žemėje darydamos savo reikalus.

Labai svarbu, kad dėžė nebūtų nugrūsta į tolimiausią buto kampą, ypač jei katė pirmomis dienomis slapstosi. Ji tikrai nesugalvos, kad turi eiti per visą butą ir ieškoti, kur čia jūs padėjote jos dabartinį tualetą... Pastatykite dėžutę kuo arčiau, net jei jums nepatinka jos dabartinė vieta. Paskui, kai katė apsipras, ištyrinės butą, pamažu ją galėsite perstumti kitur.Galbūt mažas kačiukas dar nepajėgia įlipti į dėžutę, padėkite jam kokį laikiną savadarbį tualetuką...

DSCF3315.JPG

2. Katė ar kačiukas – naujokai, prieš tai gyvenę kitame bute


Jei katė atsisako eiti į kraiką, nors nesimato, kad labai stresuotų, o ir prieš tai puikiausiai tą darė, pasitikslinkite, KOKS buvo kraikas ir KOKIA kraiko dėžė, ir sudarykite kuo panašesnes sąlygas. Kai kurios katės bijo uždarų WC (su dangčiu). Jei norite naudoti kitokį kraiką negu ankstesnis šeimininkas ar globėjas, keiskite jį pamažu, po saują.

3. Katė ar katinas stresuoja dėl pasikeitimų

Kuo mažesnis kačiukas, tuo jam paprastai lengviau prisitaikyti prie pasikeitimų, o štai suaugusi katė gali susinervinti dėl tokių dalykų kaip: baldų perstumdymas; persikraustymas; kardinalus maisto pakeitimas; naujo žmogaus arba gyvūno apsigyvenimas; barniai namuose... Tai, aišku, ne baigtinis sąrašas. Nors visai nebūtinai katė turi sustresuoti dėl permainų, tai priklauso nuo būdo – smalsuolė  gali net džiaugtis naujovėmis; tačiau jei tai sena katė, gyvenusi labai pastovų, ramų gyvenimą, mačiusi mažai žmonių, šansų, kad stresas privers ją „netvarkingai elgtis“, daugiau. Patarimai šiuo atveju priklauso nuo to, kokia streso priežastis. Kai kuriems žmonėms net tenka baldus atgal perstumti, nes katė atsisako ėsti ir išvis nesituština – bet čia labai retas atvejis. Prie vietos ar aplinkos pasikeitimo greičiausiai ji apsipras, tik nekeiskite daugiau nei reikia, pvz., jos tualeto dėžės ar vietos. Gražiai elkitės su ja, drąsinkite, padėkite susipažinti su pasikeitimais.

Jei norite, kad namuose apsigyventų kitas gyvūnas, o jūsų katė prie to nepratusi, visų pirma tam pasiruoškite. Jokiu būdu nekiškite naujoko tik atsinešę iškart jai į snukį pauostyt... Tegu naujokas pasikarantinuoja kambary su uždarytom durim bent dienelę, o jūsų katė apuosto daiktus, kurie juo kvepia, ir tuo pačiu duokite ką nors skanaus. Jei galite, leiskite katei apsiprasti keletą dienų, neišleisdami laisvai į butą naujoko, nebent jau patyrėt, kad ji labai draugiška ir nestresuoja dėl tokių dalykų. Paskui išneškite naujoką, o katė tegu apuosto tą kambarį; skirkite jai ne mažiau dėmesio negu visada, net daugiau. Taip pamažu susipažins, apsipras ir mažiau bus rizikos, kad susinervinusi pradės nepataikyti į dėžutę.

Jei namuose atsiranda mažas vaikas ir katė pradeda šlapintis ne vietoje, greičiausiai ne dėl paties vaiko, o dėl lakstymo, verksmo, režimo pasikeitimo, to, kad jos dėžutė tvarkoma rečiau, kad į ją nekreipiama dėmesio, kad ji vejama iš kambario, kur vaikas ir pan. T.y., jei patys mažiau stresuosite, tai ir katė bus ramesnė:)

4. Jei katė ar katinas „rodo valdžią“

Ši priežastis dažnai susijusi su prieš tai buvusia: katės jaučiasi nesaugiai ir nori įtvirtinti teritoriją arba jaučiasi valdovu, todėl šlapinasi ar tuštinasi netikusiose vietose: po lova tam žmogui, kuris jos nemėgsta, ten, kur užuodžia svetimo gyvūno kvapą (pvz., sklindantį iš gatvės), ten, kur ją bara ar gąsdina. Kartais tai gali būti ir lova, nes lova kvepia šeimininkais, o prie jų kvapo katė „prideda ir savo“, norėdama įsitvirtinti. Tai nėra joks kerštas. Tai pasakymas: čia mano namai, ir štai, aš savo kvapu tą pažymiu.

Norint sutvarkyti problemą, reikia pašalinti priežastis. Neuiti katės; pasistengti, kad lauke ant durų nečiurkštų kiti katinai ar šunys (atbaidančios priemonės ir jokių nesterilizuotų suaugusių gyvūnų namie); neleisti, kad katė būtų hierarchijos viršūnėje, o visi žmonės jos tarnai, – namai nėra tik jos, namai ir jūsų, jei bijote savo katės, nemokate su ja elgtis, pradėkite nuo savo elgesio korekcijos. Tai nereiškia, kad reikia katę badyti nosimi į balutę, NIEKADOS to nedarykite. Ji tik ims jūsų nekęsti. Tiesiog išmokite ją suprasti. Galbūt katė apskritai neturi kuo užsiimti? Žaiskite su ja, padarykite jai „žaidimų kampelį“. Išmeskite visus smirdančius šlapimu daiktus, kurių neįmanoma normaliai išvalyti.

5. Jei katė ar katinas nesterilizuoti

Gamta taip sutvarkė, kad katės teritoriją žymi kvapu. Jei uždelsite kastruoti katiną (tą priklausomai nuo subrendimo galima daryti 6-10 mėn.), jis pakėlęs uodegą pradės šlapintis ant sienų, prie WC dėžutės, prie stipriai kvepiančių daiktų – tai yra, žymėti. O nekastruoto katino šlapimas tikrai aštraus kvapo, kai kuriuos daiktus tikrai gali tekti išmesti... Jei lauksite dar ilgiau, gali tęsti žymėjimą net po kastracijos, tik jau ne taip smardžiai. Retais atvejais pasitaiko, kad žymi arba ne vietoje šlapinasi ir nesterilizuota suaugusi katė – dėl to taip pat kalti hormonai; šita problema išnyksta po sterilizacijos, išskyrus vienetinius atvejus.

Kates sterilizuoti galima jau nuo 4 mėn., bet jei nepaleidinėjate į lauką, galima ir vėliau, 5-6 mėn. Pusės metų katytė jau gali pradėti rujoti, o tada bus sunku nutaikyti laiką, kada baigs, kad galėtumėt ją sutvarkyti.

Ypač aštriai nesterilizuoti katinai ar katės reaguoja į gentainių atsiradimą namuose ar kieme. Šlapinimasis ne vietoje tokiu atveju gali būti tik viena iš mažųjų problemų...

6. Jei katės nepasidalina teritorijos

Jūs bandėte supažindinti kates gražiai, bet po kurio laiko viena pradėjo skriausti kitą, vaikytis, ir abi ar kuri nors ėmė šlapintis ne vietoje. Atsisakyti kurios nors nenorite, bet kažką daryti reikia.

Jei joms maža vietos, o buto praplėsti nėra kaip, padarykite daugiau erdvės „antrame aukšte“, kad baikštesnė galėtų stebėti iš viršaus (lentynėlės, kopėčios, „medžiai“), uždarykite landas, kur viena įveja kitą, ir toji neturi išeities. Pastatykite dvi kraiko dėžes, jei reiks, ir daugiau.

Trumpai tariant, stenkitės sudaryti abiems komfortiškas sąlygas: nestresuos, nesieks parodyti, kas čia vadas – ir nebereikės daryti ne vietoje.

Daug priklauso ir nuo žmonių santykių ir požiūrio į vieną ar kitą katę. Jei kuri nors jūsų nemėgstama labiau, kaltinama – nieko nebus, keiskite savo požiūrį. Žaiskite su abiem, nustatykite maitinimo režimą, kad abi ėstų vienu metu, neleiskit vienai kitą nustumti nuo svetimo dubenėlio. Paieškokite patarimų internete, kaip sudrauginti kates.

7. Jei katinas ar katė – švaruoliai arba jautruoliai

Retkarčiais pasitaiko kačių, kurios nepakenčia, kai jų kraiko dėžė yra neištvarkyta. Tada jie savo  reikalus padaro šalia arba dar kur nors. Čia jau nieko nepakeisi, tenka taikytis – laiku tvarkyti WC, pastatyti antrą dėžę, ypač ilgesniam laikui išeinant.

Kai kurios katės nepakenčia, kai kas jas stebi arba vaikšto šalia, kai jos eina į tualetą. Pvz., vaikai, šunys domisi, ko ten katė kapstosi... Vienai gal tas pats, o kita negali, kai stebima! Jai reik susikaupti! Tada kenčia ir laukia, kol visi pasišalins arba susiranda tylią vietelę, ir jums gali tai visai nepatikti: tarkim, tylu ir ramu yra po vonia... Jei auginate jautruolę, pasistenkite, kad jos tualetas būtų ramioje, ne atviroje vietoje, kad vaikai duotų katei ramybę, kai ji ten eina.

Katei gali būti netinkama dėžė (pvz., bijo eiti į uždarą WC), per maža dėžė, neįprastas kraikas (žr. 1 dalį).

8. Bloga katės ar katino sveikatos būklė

Ši priežastis – viena iš dažniausių. Kartais bėda sutvarkoma greitai, kartais reikia ilgesnio tyrimo, todėl jei artimiausias veterinaras nesupranta, kas yra, nereiškia, kad rimtesnėje veterinarijoje nebus rasta priežastis, jūsų katė pasveiks bei dar ilgai jus džiugins.

Jei katė tuštinasi keistose vietose, jai galbūt suka vidurius, todėl į dėžutę nespėja nubėgti arba jai skauda pilvuką tuštinantis, todėl dėžė ima asocijuotis su blogais dalykais. Jei nei iš šio, nei iš to nutinka toks dalykas, paimkite išmatų pavyzdį ir nuneškite koprologiniam tyrimui į veterinariją. Katė gali būti apsikrėtusi pirmuonimis (net namie gyvendama gali jų susirasti, pvz., kur nulindusi kur šilta ir drėgna, už kokio boilerio), kirminais. Nuo to yra vaistų. Paprastai jau po kelių dienų vidurių problemos ima tvarkytis. O tuo tarpu uždenkite „pavojingus“ baldus polietilenu. (Tiesa, pirmuonių gardijų ekspres-testas gali būti netikslus, jei paimsite bent 2 skirtingų kartų pavyzdžius ir veterinarija padarys mikroskopinį tyrimą – bus patikimiau.)

SVARBU. Jei katė, o ypač katinas staiga ima šlapintis neįprastose vietose po truputį, arba matote, kad bando tą padaryti dėžėje, o niekaip neprasišlapina, arba šlapinasi po kelis lašus, arba miaukia iš skausmo tą darydamas, arba pasišlapina su krauju – iškart už telefono ir užsirašykite pas veterinarą kuo greičiau!!! Nelaukit, kol „ateis savaitgalis“, ar pan. Tai gali būti šlapimtakių uždegimo požymiai, akmenys šlapimtakiuose, šlapimo pūslėje, inkstų uždegimas. Norėtumėte, kad jūsų katinui sprogtų šlapimo pūslė ir jis nusigaluotų kančiose? Ne? Tai va dėl to ir sakome, kad nedelstumėte, jei pastebite kraują arba neprasišlapinimą.

Periferijos veterinarijose, deja, ne visur mokama normaliai įstatyti kateterį ir pagelbėti katinui (tokios problemos dažniausiai užklumpa patinus), jei jums tikrai rūpi, vykite į didesnį miestą, neuždelskite, - įsivaizduokite save jo vietoje... Profilaktika: kokybiškas maistas. Jei katinas kastruotas, jį šerti ir reikia tik kastruotų katinų ėdalu, ne žmonių maistu, ne pigiais spalvotais sausiukais, kurie „krenta“ ant inkstų. Gali tekti vėliau šerti katiną veterinariniu maistu, kad problema būtų valdoma, bet neeksperimentuokite patys, nes akmenys būna skirtingi.

Jei problema ne tokia aiški, galima aiškintis padarant kraujo, šlapimo tyrimus. Retais atvejais gali prireikti echoskopijos, - gal pradėjo augti koks navikas, ypač jei gyvūnas senas.

Svarbiausia nesustoti pusiaukelėje ir nekaltinti katės, kad ji serga...

9. Jei katė padaro „ant viršaus“

Na, jei paliksite kokį smirdantį šlapią skudurą ant grindų, gali būti, kad katė nutars, jog čia kaip ir tualetas:)) Kas kaltas? Katę valdo instinktai, o žmonės turėtų būti tvarkingesni... Didelis žemių pilnas vazonas ant grindų irgi kelti katei nedviprasmiškas mintis, nes tūkstantmečius katės savo reikalus darė į žemę... Nepykite ant jos, tiesiog pašalinkite priežastį.

10. Apsysiojo batus?

Tai toks pastovus teiginys, kad net stebėtina, nes iš patirties galiu pasakyti: globojau per keletą metų virš 20 kačių namie, ir didelių, ir mažų; namie per tą laiką visada buvo 2 ir daugiau kačių. Niekados per visą tą laiką nei vienas katinas, kačiukas ar katė nieko nepadarė į batus, ir net nebandė, ir niekad nereikėjo slėpti batų. Gal šis motyvas atkeliavo iš laikų, kai butuose būdavo laikomi nekastruoti suaugę katinai?.. Tai jau susitvarkykite... Bet kokiu atveju, tais labai retai atvejais, jei taip atsitiktų, greičiausiai kalti kvapai: gal prieš tai vaikščiojote po svetimų kačių teritorijas (viduj ar lauke) ir parnešėte labai erzinančių kvapų? Instinktas stiprus dalykas, katė turbūt norėjo užgožti svetimą kvapą savuoju, įtvirtinti teritoriją.

11. Ar visa tai nutiks, jei turėsiu katę arba katiną?

Noriu pabrėžti, kad „nepataikymų“ atvejai tikrai reti, absoliuti dauguma kačių labai tvarkingos, net ką tik atvykusios iš lauko greit supranta, kur daryti, net maži kačiukai po 1-2 įkėlimo į dėžutę paskui patys į ją skuba. Daugelis kačių niekad per visą savo gyvenimą nepridaro ne vietoje, na, nebent užpakalį per aukštai pakelia dėžėj ir ne visai pataiko, - bet ir žmonėms taip pasitaiko, tiesa? :D

Todėl jei jus ištiko „kačių WC krizė“, visų pirma ieškokite priežasties ir stenkitės ją šalinti, o ne pulkite gąsdinti, barti ar išvis išmesti katę. Jei prireiktų, specializuotose parduotuvėse yra priemonių, naikinančių šlapimo kvapą, naminėm sąlygom tą galima daryti actu.

Taip pat galite rasti patarimų čia: http://jacksongalaxy.com/category/pee-poop-problems/
0
as
2015-05-24 00:35:52
Labai jau kategoriskas 10 teiginys. Autore gal apskritai su ne vietoje sidiojanciomis katemis nebuvo susidurusi? laiminga tada. Per tris metus globojau virs 20 kaciu, deja, 3 is ju buvo totalios miznes, ir su sveikatos problemos tai visuskai nebuvo susije.
Atsakyti Nuoroda 0
0
iks
2015-05-24 10:23:22
tai jūsų komentaras, sakyčiau, labai kategoriškas, nes beveik visas tekstas ir yra ne apie sveikatos problemas, o 10 punktas yra tik apie VIENOS RŪŠIES atvejį, apie batus. tekstas neskirtas papasakoti apie kažkokius konkrečius atvejus, ir kaip jie buvo atpažinti ir nukenksminti, o apibendrintos dažniausios priežastys.
Atsakyti Pirminis Nuoroda 0
0
Agnė
2015-05-24 16:03:14
esu tikra, kad ne "mižnės" buvo, kaip sakote, o tiesiog net nesigilinote, kas ir kodėl katei nepatinka. visos katės skirtingos ir jei tiek kačių globojot, turbūt, namuose ir kačių kvapai buvo, ir gal dar kažkas, kas kėlė katėms nepatogumų. kates mylintis ir suprantantis žmogus tikrai nevadins jų mižnėm.
Atsakyti Pirminis Nuoroda 0
0
sigita
2017-01-23 14:11:21
noreciau suzinoti kodel katinelis visur sisioja ,padaro ylova ,ant batu nuaina ir ydeze ,taip pradejo elktis po kateterio isemimo iki jo viskas buvo gerai darydavo tik ydezute ar jam cia laikinai
BUVO KATINELIU YSTATYTAS KATETERIS ,PO JO PRADEJO SLAPINTIS VISUR PRIES TAI DARYDAVO TIK DEZUTEJA AR JAM LAIKINA
Atsakyti Pirminis Nuoroda 0
0
iks
2017-01-23 15:23:33
Sigita, pasiklauskite gydžiusio veterinaro, juk mes nežinome, jei kodėl buvo tas kateteris, nei KUR - šlapimtakyje ar venoje, nei kaip prieš tai jis elgėsi, nei ar pasveiko.
Atsakyti Pirminis Nuoroda 0
0
Kristina
2017-01-31 16:19:58
Mano katinukas islaiko, sysioti sysioja i dezute, del neaiskios proezasties tustinasi visur bet ne i dezute, bet jam susuko vidurius. Siandien vakare dar duosiu ketvirtadali tabletes. Tikiuosi kad pades. Mane domina jeigu kaciukui susitvarkis visa jo zarnyno veikla ir neviduriuos eis i dezute tustintis? Slapintis slapinasi i dezute.
Atsakyti Nuoroda 0
0
Deividas
2018-04-27 09:24:41
Sveiki, katinas naudojasi dezute kaip priklauso. Bet pastaruoju metu pastebejome kambaryje kur stovi jo uzdara deze laselius slapimo ir taip kokie 3 metrai nuo dezes. Pries kuri laika pastebejome aptaskyta siena, pasirodo tai slapimo pedsakai, o pries kelias dienas isgirdes, kad intensyviai kasa islipes is dezes pamasciau kad visas dezes kampas is laukos puses apvarytas slapimu. Gal ka patarsite?
Atsakyti Nuoroda 0
0
Rašytoja
2018-05-26 10:53:10
Eikit geriau žolės pjaut
Apsurdiškos sapalionės
Atsakyti Nuoroda 0
0
Marius
2018-05-27 11:40:33
Abi kates nesugyvena.
Laba diena, mes turime dvi kates (vienas patinėlis, o kita patelė) abu yra sterilizuoti, tačiau jie yra auge ne kartu. Patele priglaudėm iš kitos šeimos prieš metus, bet per visą šį laiką jie vis dar ne susidraugavo, o patelė savo reikalų neatlieka į tą pačią dėžę. Taip pat patelė rodo agresyvumą patinėliui. Patarkite kaip išmokinti kate daryti į dėžute, nes dabar ji yra pasirinkus kelias vietas ir daro ten savo reikalus pastoviai. Kaip reikėtų pripratinti atlikti visus reikalus į vieną dėžę? Dėkojame už atsakymą.
Atsakyti Nuoroda 0
0
Edita
2018-08-03 14:53:01
Kaciukas 2 men
Turiu kaciuka bet ira problema jis nedaro i dezute kraiko kartais daro bet buna kad pamatau kad daro visai kitur kur nereikia  
Atsakyti Nuoroda 0
0
Mindaugas
2018-10-12 00:00:07
Kas per...
Tiesiog juokingas straipsnis, is serijos paauginau pora katineliu, perskaiciau biskuti literaturos ir dabar viska viska zinau. Katinai ne bandos gyvuliai, todel ju elgesys yra chaotiskas ir negali buti sudetas i kelis punktus.
Atsakyti Nuoroda 0
0
Elena
2018-11-18 12:21:21
Kate kartais tustinasi ne ten kur reikia
Visiškai praradau viltį, turiu tris kates, vieną auginu jau 6 metus, o kitas dvi dar tik 5 mėnesius, katės puikisi daro į dėžutę, bet vis kartas nuo karto prisisioja toje pačioje vietoje, o prikakoja dar kitoje, išbandžiau purškalus ir visas kitas patartinas priemones, nupirkau dar vieną dėžutę, žodžiu stengiuosi iš paskutiniųjų, nebežinau ką daryt, o kvapas tikrai nepakenčiamas..... Mesti iš namų tikrai nesiruošiu, nes myliu savo gyvūnus, bet tikrai nebežinau ką ir bedaryti.    
Atsakyti Nuoroda 0
0
G
2019-08-12 10:58:14
Padėkite kraiko dėžutes būtent tose vietose kur kačiukai pridaro, galbūt joms nepatinka vieta kur dabar stovi dėžutė.
Atsakyti Pirminis Nuoroda 0


 


Sprendimas: The site runs on the 1C-Bitrix       Dizainas: DESS