lt

Naujienlaiškis

Naujausia prekė paramos krautuvėlėje
Pereiti į paramos krautuvėlę >

SOS akimirkos

SOS akimirkos
Daugiau nuotraukų

Paaukoti per

Kiti būdai paremti

   

Facebook

 
Iš viso: 2605643
Šiandien: + 14722
Naudotojo vardas:

Slaptažodis:


Prisijungti

Pamiršote slaptažodį?
Registruotis

Naujienos

„Pagauk-sterilizuok-paleisk“ projekto sėkmė: Vilniaus mieste kastruota ir sterilizuota beveik 1000 beglobių gyvūnų  2073   2

[2011 09 09]

Rugpjūčio 31 d. baigėsi itin sėkmingai vykęs antrasis Vilniaus miesto beglobių gyvūnų populiacijos mažinimo bei vakcinavimo nuo pasiutligės projektas, organizuotas Rumunijos gyvūnų apsaugos fondo „Vier Pfoten“ kartu su Vilniaus miesto savivaldybe bei savanoriškomis gyvūnų globos organizacijomis VšĮ „Lese“, VšĮ „SOS gyvūnai“ bei Lietuvos gyvūnų globos draugijos Vilniaus skyriumi. Visą rugpjūčio mėnesį trukusios akcijos metu sterilizuota ir kastruota bei vakcinuota nuo pasiutligės 912 Vilniaus beglobių gyvūnų: 169 šunys ir 743 katės. Per pirmąjį projektą, vykusį šių metų balandį, buvo sterilizuoti, kastruoti ir vakcinuoti nuo pasiutligės 447 gyvūnai.

Dauguma projekto metu sterilizuotų gyvūnų – benamės katės, kurios po pooperacinio laikotarpio įvertinus jų sveikatos būklę buvo paleistos į savo gyvenamąją aplinką. Projekto metu sterilizuoti šunys atgal į gatvę negrįžo, juos priglaudė savanoriškos gyvūnų globos organizacijos bei miestiečiai.

Gyvūnų gaudymą koordinavusi VšĮ „Lesė“ vadovė Vesta Auškalnienė pasakojo, kad buvo dirbama taip, kad gyvūnams būtų sukelta kuo mažiau streso bei būtų užtikrintas jų saugumas. „Katės buvo gaudomos specialiomis gaudyklėmis, dalį jų atveždavo mūsų padėjėjai – kates šeriantys ir jų pasitikėjimą įgiję žmonės. Vėliau atgal paleistus gyvūnus jie stebėdavo ir pranešdavo mums apie jų sveikatos būklę. Iš tiesų labai džiaugiamės gyventojų, seniūnijų darbuotojų aktyvumu, geranoriškumu ir pagalba. Matyti, kad vilniečiai neabejingi savo gyvenamajai aplinkai ir benamių gyvūnų likimui, o tai rodo, kad tokio pobūdžio projektai yra būtini ir ateityje“, – sakė ji. Prie gyvūnų gaudymo bei paleidimo į jų gyvenamąją aplinką taip pat prisidėjo ir UAB ,,Grinda“ Vilniaus benamių gyvūnų sanitarinė tarnyba.

Ne visos projekto metu sugautos katės buvo grąžintos į jų įprastinę aplinką - dalis sugautųjų kačių kažkada yra turėjusios namus ir neprisitaikiusios išgyventi gatvėje. Tokios katės liko projekte dalyvavusių organizacijų globoje. Į gatvę negrįžo ir maži kačiukai. 5 katytės šiuo metu yra PC „Ozas“ įsikūrusioje „Gyvūnų pievelėje“, 9 mažyliai apsigyveno laikinų globėjų namuose, 18 kačių liko VšĮ „Lesės“ globoje.

Projekto dalyviai pasakojo, kad tarp sugautų gyvūnų buvo ir sergančių, išsekusių. 40 gyvūnų buvo paskirtas gydymas, jie izoliuoti nuo sveikųjų. Šiandien 38 iš jų pasveikę, sterilizuoti ir išleisti atgal į natūralią savo aplinką. Deja, bet neišvengta komplikacijų – projekto metu buvo sugrąžinti gydyti 2 į gatvę išleisti gyvūnai.

Profesionaliai ir rūpestingai veterinarų komandai vadovavo didelę tarptautinę praktiką sukaupusi dr. Anca Tomescu. „Be abejo, būtų idealu, jei tokių projektų visai nereiktų. Deja, yra kitaip, – apgailestavo ji. – Šiuo metu galime bent jau pasistengti, kad beglobių gyvūnų nedaugėtų. Savo darbą stengėmės atlikti kuo geriau, pasitelkdami visas per savo ilgametę praktiką įvairiose šalyse įgytas žinias.“

„Vier Pfoten“ ir lietuvių savanorių komanda džiaugiasi augančiu Vilniaus ir kitų miestų susidomėjimu projektu ir noru prisidėti prie humaniško beglobių gyvūnų populiacijos reguliavimo. „Labai svarbu, kad Lietuvos veterinarai įsitraukė į projektą, susipažino su jo specifika, kad ateityje, sudarius susitarimus su savivaldybėmis, jie galės perimti sterilizacijos programų vykdymą. Vilnius, kaip sostinė, turėtų tapti pavyzdžiu kitoms savivaldybėms. Labai džiaugiamės turėdami modernų ir naujovėms atvirą merą ir sieksime, kad tokie projektai būtų vykdomi ir kituose Lietuvos miestuose“, – teigė viena pagrindinių projekto organizatorių A. Zigmantaitė.

Projekto organizatoriai nuoširdžiai dėkoja Valstybinei maisto ir veterinarijos tarnybai, Vilniaus kolegijos Agrotechnologijų fakultetui, VšĮ „Buivydiškių klinika“ bei Lietuvos smulkių gyvūnų veterinarijos gydytojų asociacijai už visokeriopą pagalbą bei palaikymą humaniškai mažinant beglobių gyvūnų populiaciją.

„Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba remia ir ateityje rems iniciatyvas, susijusias su humanišku bešeimininkių gyvūnų (kačių, šunų) skaičiaus mažinimu. Vienas iš tokių būdų – bešeimininkių gyvūnų kastracija. Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba, įvertinusi projekto „Pagauk-sterilizuok-paleisk“ būtinybę ir naudą, patvirtino laikiną (projekto vykdymo laikotarpiui) kitų šalių veterinarijos gydytojų veiklą Lietuvoje. Bešeimininkių gyvūnų skaičiaus mažinimo problema yra labai aktuali ne tik didžiuosiuose šalies miestuose, bet ir visoje šalyje, todėl visi mūsų šalies privatūs veterinarijos gydytojai kviečiami dalyvauti programose, kuriomis siekiama humaniškais būdais sumažinti bešeimininkių gyvūnų skaičių visų savivaldybių teritorijose. Bešeimininių gyvūnų skaičiaus didėjimo problemos egzistuoja daugelyje šalių ir šių problemų vienas iš pasiteisinusių ir perspektyviausų sprendimo būdų yra bešeimininkių gyvūnų vislumo mažinimas. Perimta kitų šalių patirtis bei pradėtų darbų tęstinumas ateityje duos rezultatus – sumažės namų neturinčių gyvūnų skaičius“ – sakė Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Gyvūnų sveikatingumo ir gerovės skyriaus vedėjo pavaduotojas Giedrius Blekaitis.

Kaip rodo tarptautinė praktika, beglobių gyvūnų sterilizavimas ir paleidimas gyventi į tą pačią aplinką yra žymiai efektyvesnis populiacijos reguliavimo modelis nei jų sunaikinimas: gyvūnas aplinką pažįsta, moka joje išgyventi, sterilizuotas nebekovoja dėl priešingos lyties, todėl nebebūna agresyvus ir neatsargus, nebeveda palikuonių. Jis ir toliau gina savo teritoriją, todėl neįsileidžia į ją naujų narių, taip pat nesikeičia skirtingų gyvūnų rūšių – „natūralių priešų“ – skaičiaus pusiausvyra. Būtent tokį beglobių gyvūnų populiacijos mažinimo būdą remia Europos konvencija dėl namuose laikomų gyvūnų apsaugos, kuri galioja Lietuvoje nuo 2004 m. balandžio mėnesio. Ji nurodo valstybėms – konvencijoms narėms – prisidėti prie humaniško benamių gyvūnų skaičiaus mažinimo atliekant šių gyvūnų sterilizaciją.


Susiję straipsniai: 

Komentarai

Komentaras sėkmingai pridėtas
CAPTCHA