lt

Naujienlaiškis

Naujausia prekė paramos krautuvėlėje
Pereiti į paramos krautuvėlę >

SOS akimirkos

Daugiau nuotraukų

Paaukoti per

Kiti būdai paremti

   

Facebook

 
Iš viso: 2605643
Šiandien: + 14722
Naudotojo vardas:

Slaptažodis:


Prisijungti

Pamiršote slaptažodį?
Registruotis

Naujienos

Rugsėjo 28 – Pasaulinė pasiutligės diena  2058 

[2009 09 29]

Visas pasaulis mini pasiutligės dieną
Šiais metais Europos Sąjungos veterinarijos savaitės pradžia sutampa su Pasauline pasiutligės diena, kuri skelbiama kiekvienų metų rugsėjo 28 dieną. Tai – pasaulinio masto akcija, kurios tikslas – atkreipti visuomenės dėmesį į šios žmonėms ir gyvūnams pavojingos ligos grėsmę ir galimybes jos išvengti.

Šią dieną pasaulyje vyksta įvairūs renginiai – vykdomos vakcinacijos nuo pasiutligės akcijos, mokymo seminarai apie šios ligos prevenciją ir kontrolę, festivaliai ir eitynės. Pernai metais šioje akcijoje 74 šalyse dalyvavo beveik 400 tūkst. žmonių. Pasaulinės pasiutligės dienos paskelbimas – viena iš priemonių, vykdant šios ligos prevenciją ir kontrolę.

Pažymint Pasaulinę pasiutligės dieną, Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba įvairiuose Lietuvos rajonuose ir miestuose organizuoja naminių gyvūnų augintinių nemokamą vakcinaciją nuo pasiutligės PASIUTLIGEI – STOP!. Rugsėjo 28 - spalio 3 d. Šiaulių ir rugsėjo 28 - spalio 12 d. Marijampolės miestų savivaldybių teritorijose bus nemokamai vakcinuojami gyvūnai augintiniai. Rugsėjo 29 d. nuo 10 val. iki 14 val. Šalčininkuose nemokama vakcinacija vyks visose veterinarijos įmonėse. Zarasuose nemokamai vakcinuojami gyvūnai augintiniai - spalio 1 d. 10-14 val., Valstiečių g. 23, ir spalio 2 d. 10-13 val. veterinarijos vaistinėje Vilniaus g.35.

Taip pat daugelyje Lietuvos pradinių ir vidurinių mokyklų vyks pamokėlės apie gyvūnų augintinių laikymą, gyvūnų gerovę ir sveikatą, piešinių šia tema konkursai.

Pasiutligės galima išvengti
Pasaulinės pasiutligės dienos šūkis – „Dirbkime kartu, kad pasiutligė taptų istorija!“

Pasiutligė – tai virusinė liga, kuria gali užsikrėsti gyvūnai ir žmonės. Liga dažniausiai plinta per įkandimus, tačiau užkratas su infekuoto gyvūno seilėmis taip pat gali patekti per pažeistą odą ar gleivinę. Išryškėjus neurologiniams pasiutligės simptomams, liga tampa mirtinai pavojinga.

Pasiutligės galima išvengti. Pagrindinė kovos su šia liga priemonė – vakcinacija, kuri yra esminis naminių gyvūnų geros sveikatos užtikrinimo elementas. Pasiutligės prevencija prasideda nuo gyvūno savininko – vakcinuodamas savo augintinius jis apsaugo save, gyvūnus ir bendruomenę. Kiekvienas gyvūnų savininkas privalo ne rečiau kaip kartą metuose paskiepyti savo augintinius nuo pasiutligės. Suaugusiems žmonėms, o ypač vaikams, reikia vengti palaidų ir laukinių gyvūnų. Įkandimo ar apdraskymo atvejais, žaizdas būtina nuplauti vandeniu su muilu ir kuo greičiau kreiptis į gydymo įstaigą. Jeigu įkando augintiniui, jį nedelsiant reikia parodyti veterinarijos gydytojui, kol liga neišsivystė – skubus ir kvalifikuotas gydymas gali sustabdyti pasiutligės infekciją, išgelbėti žmonių ir gyvūnų gyvybes.

Pasiutlige susirgti gali tik žinduoliai. Paukščiai, žuvys, ropliai ir varliagyviai pasiutlige neserga. Lietuvoje daugiausia šia liga serga laukiniai gyvūnai – lapės ir usūriniai šunys, nors pastaraisiais metais pasitaiko pasiutligės atvejų ir tarp naminių gyvūnų (kačių, šunų, galvijų, arklių, ožkų, avių, kiaulių).

Kai pasiutligės virusas patenka į organizmą, jis pažeidžia nervų sistema ir smegenis. Pagrindinai ligos požymiai, pasireiškiantys susirgusiems gyvūnams, yra agresyvumas, vandens baimė, pasunkėjęs rijimas, jautrumas šviesai, traukuliai, depresija, taip pat gali pasireikšti ir kiti ligos požymiai, nebūdingi vienai ar kitai gyvūnų rūšiai.

Kova su pasiutlige duoda rezultatų
Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnybą pasiutligės likvidavimo programą pradėjo įgyvendinti 2006 m. Dėka Europos Sąjungos finansinės pagalbos, 2006 metais buvo nupirkta 6 mln. jaukų su pasiutligės vakcina. Oralinė vakcinacija vykdoma 2 kartus per metus visoje Lietuvos teritorijoje. Vykdoma pasiutligės likvidavimo programa davė labai gerų rezultatų ir jau 2007 metais pasiutligės atvejų skaičius sumažėjos daugiau kaip 5 kartus, o 2008 m. nustatyti tik 69 pasiutligės atvejai, t. y. 7 kartus mažiau nei 2007 m. 2009 m. pavasarinio laukinių gyvūnų vakcinacijos etape buvo išmėtyta 1,3 mln. jaukų. Per pirmąjį šių metų pusmetį užregistruoti tik 29 pasiutligės atvejai, o Nacionaliniame maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institute ištirti 1 777 laukinių gyvūnų mėginiai parodė, kad vakcinacijos efektyvumo tyrimo rezultatas siekia 76,19%. Daugiausia pasiutligės židinių vis dar užregistruojama tuose rajonuose, kurie ribojasi su Baltarusija - Ignalinos, Švenčionių, Šalčininkų ir Varėnos rajonuose.

Vakcinacijos efektyvumui labai svarbu, kad visos Baltijos šalys pradėtų ir vykdytų laukinių gyvūnų vakcinaciją vienu metu ir koordinuotų savo veiksmus. Kaimyninės šalys keičiasi informacija apie naminių gyvūnų kontrolės ir prevencijos priemones. Glaudžiai bendradarbiaujant Baltijos valstybių veterinarijos specialistams, per pastaruosius metus visame regione pavyko pasiekti gerų rezultatų. 2009 metais Lietuvos šiaurinėje dalyje, kuri ribojasi su Latvija, nenustatytas nei vienas pasiutligės atvejis.VMVT.
http://vmvt.lt/lt/naujienos/1654/

Komentarai

Komentaras sėkmingai pridėtas
CAPTCHA